ביטוח נסיעות לחו"ל – צ'ק ליסט לפני רכישת פוליסה

הרשימה הבאה אולי נראית לכם ארוכה, אך היא יכולה לחסוך לכם כסף, זמן ותסכול רב.

ביטוח נסיעות בחברות כרטיסי האשראי? ממש לא מומלץ!
רבים מאמינים שכרטיסי האשראי השונים מספקים כיסוי בריאותי מלא בעת יציאה לחו"ל, אך אינם מודעים לכך שביטוח נסיעות באמצעות כרטיס האשראי, נכנס לתוקף רק אם פונים למוקד ומבקשים להפעיל את הכרטיס. גם לאחר הפעלת הכרטיס, הביטוח מיועד לאנשים בריאים בלבד ואינו כולל הרחבות לכיסוי בעיות בריאות קיימות. 
כלומר, מי ששכח להפעיל את הכרטיס לפני הטיסה - אינו מבוטח, לא כבריא ולא כחולה. 
על מנת להרחיב את הביטוח מ"רגיל" ל"מורחב", יש צורך לפנות למוקד. לעתים קרובות מתברר שהביטוח "המורחב" של כרטיס האשראי, יקר יותר מפוליסה רחבה ומלאה שהייתה נרכשת מלכתחילה בחברת ביטוח.

ביטוח ביטול נסיעה לפני היציאה – חשוב בכל נסיעה
כמה זמן לפני הנסיעה ניתן לבטח את ההפסד במקרה של ביטול? 
באילו נסיבות יהיה הביטוח תקף? 
כיסוי ביטול נסיעה חשוב לכולם, אך במיוחד למי שמזמין נסיעה יקרה זמן רב מראש, כגון: שיט. כאשר אתם רוכשים פוליסה, וודאו כי משך הכיסוי הביטוחי לביטול נסיעה עומד על לפחות 120 יום מראש. שימו לב שלא גובים מכם פרמיה, כלומר עלות נוספת, עבור כיסוי זה.
כמו כן, יש לוודא באילו נסיבות בריאות או נסיבות אחרות תכיר חברת הביטוח בביטול הנסיעה לפני היציאה מהארץ. בידקו  גובה ההחזר עבור הוצאות על כרטיסי הטיסה ובתי מלון, מה גובה ההחזר הכספי עבור מלווה ומה גובה הפיצוי במקרה של קיצור נסיעה או דחייתה בחזרה לארץ.

טיפ חשוב בנוגע לביטוח ביטול או קיצור נסיעה 
אם בני משפחה או בני זוג טסים יחד לחו"ל, חשוב ביותר שכולם יהיו מבוטחים באותה חברת ביטוח. אם מתפצלים ורוכשים פוליסות בחברות ביטוח שונות באותה הנסיעה, בהחלט עלול לקרות מצב שבעת ביטול נסיעה או קיצורה, לא יהיו כיסויים חופפים לכל בני המשפחה. מבוטחים מעטים מכירים את הסייג הזה.

מה לגבי המחיר? 
בשוק הביטוח ניתן למצוא פערים של 100% עד 300% בין תעריפי ביטוח נסיעות לחו"ל, בחברות הביטוח השונות. אלו פערים ששווים בדיקה, בעיקר כאשר הכיסוי הביטוחי כמעט זהה בשתי רמות המחיר.

יעד הנסיעה משפיע על המחיר
ליעד הנסיעה יש משמעות רבה בפוליסה. לדוגמא: ההוצאות הרפואיות בארצות הברית, עשויות להיות גבוהות פי 10 מאשר באירופה, או במדינה אחרת. לכן הרגישות שלנו ושל חברת הביטוח להחרגות ומגבלות גבוהה יותר לגבי מדינה זו, מה שבא לידי ביטוי במחיר.

סלח לי, בן כמה אתה?
עד איזה גיל ניתן לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל ולכמה זמן? 
אנשים צעירים, בדרך כלל, יכולים לרכוש ביטוח לשהות של חצי שנה עד שנה.
עבור מבוטחים בגיל מתקדם יש לבדוק עד איזה גיל ניתן לבצע ביטוח נסיעות ומה אורך תקופת הביטוח, המותר על פי תנאי הפוליסה. 

טרק במזרח או טיול מזחלות בלפלנד - כיסוי מיוחד לספורט אתגרי 

ישנה חשיבות רבה לגובה הכיסוי של הוצאות איתור וחילוץ וגובה הכיסוי לפעילות ספורט אתגרי. הרחבה זו אינה כלולה בפוליסת ביטוח נסיעות רגילה ולכן, גם מבוגרים שיוצאים לסקי או לטיול מזחלות בלפלנד, צריכים להקפיד על רכישת כיסוי מתאים לספורט אתגרי.

השתתפות עצמית  
בחברות הביטוח המובילות, חלה לרוב השתתפות עצמית רק על הסעיפים: מטען אישי, ביקור אצל רופא ותרופות.
גובה ההשתתפות נע בין 30 ל-50 דולר בלבד, למעט מחשבים וטלפונים סלולריים, שעבורם ההשתתפות העצמית גבוהה יותר. על כל ההוצאות הגדולות כגון: בתי חולים, הטסה רפואית, חילוצים ועוד – לא חלה השתתפות עצמית על המבוטח. 
כמובן, יש לוודא מראש את כל הפרטים לפני רכישת הפוליסה.

ואם אני שובר את הרגל ברכבת התחתית?
כדאי לשים לב לפרק "תאונות אישיות" בפוליסה:
• עד איזה גיל של המבוטח כוללת הפוליסה פיצוי לתאונות אישיות. 
• מהו גובה הפיצוי המובטח בכל גיל.

כיסוי עבור מטען אישי  
חשוב לבדוק מהו גבול הכיסוי. רצוי שלא יקטן מ-2,000 דולר לנוסע. 
יש לזכור שתכשיטים, מכשירים אלקטרוניים וציוד יקר ערך מוגבלים בדרך כלל לכשליש או רבע מסך המטען.

ביטוח של ציוד יקר ערך – אפשר להוזיל את המחיר!
מי שלוקח מטען אלקטרוני יקר או תכשיטים יקרי ערך לחו"ל, אני ממליץ לא להסתמך על פוליסת ביטוח נסיעות. עדיף לבקש מסוכן הביטוח של תכולת הדירה, שיבצע הרחבה לחו"ל עבור אותם הפריטים. זוהי אפשרות זולה יותר ומדויקת יותר, שכדאי בהחלט לשקול.

כדאי לבטח את הטלפון הסלולרי שלי? 
ומה לגבי מחשב נייד או טאבלט?
חברות הביטוח מאפשרות כיום לרכוש ביטוח למכשיר סלולרי וכן למחשב נייד ולטאבלט. הכוונה היא למקרי אובדן או גניבה ולא לנזק. יש לזכור כי ההשתתפות העצמית במקרה זה עולה לכדי 50-100 דולר.

אני מעוניין להאריך את השהייה בחו"ל. האם אפשר להאריך גם את הביטוח?
לא פעם טסים אנשים עם כרטיס טיסה פתוח, או כרטיס שניתן לשנות את התאריך שלו בעלות נמוכה. מה לגבי הארכת ביטוח הנסיעות? 
ובכן, לא כל חברות הביטוח מוכנות לבצע הארכה לביטוח הנסיעות בעת שהמבוטח שוהה בחו"ל. 
חשוב לוודא מראש שהחברה תסכים לבצע זאת, בכפוף להצהרה שלא עברתם אירוע בריאותי מהותי או תאונה, עד ליום הבקשה.

ביטוח נסיעות לאנשים, שאינם בריאים
ראשית, עלינו לזכור שמחלה או נכות קיימת איננה רק עניין של גיל. בעיות של לחץ דם, עודף כולסטרול, פעילות לבבית, בלוטת התריס, סוכרת ועוד – כל אלה מחייבות לרכוש ביטוח מורחב, גם אם הבעיה טופלה בתרופות בלבד לפני תחילת רכישת הביטוח.
המקרים המחייבים חיתום רפואי ותנאי כיסוי מיוחדים בתוך המסלול הביטוחי המורחב הם:

• מבוטחים שגילם 86 ומעלה.
• אירועים רפואיים אקטיביים שהתרחשו עד 90 יום לפני תקופת הביטוח, כמו: ניתוחים או טיפולים פולשניים, מחליפי ניתוח, בדיקות מיוחדות כגון: MRI, CT ואפילו בדיקת אולטרסאונד.

יש לי בעיה רפואית קלה, האם צריך להצהיר על כך?
מבוטחים רבים נוטים להתייחס למצבי בריאות מסוימים כלא מהותיים, או נוהגים להתעלם מהם לחלוטין ולבקש ביטוח במסלול: "בריאים". רכישת ביטוח נסיעות סטנדרטי בנסיבות אלה היא טעות חמורה, במיוחד באמצעות שיחת טלפון – גם אם השיחה מוקלטת. לעתים די בפרט אחד שהוסתר או הועלם, גם אם בתום לב, כדי שבעת תביעה ניתקל בסאגה הידועה – יש כיסוי או אין כיסוי.
בעת בקשת הביטוח אנו ממליצים למלא שאלון קצר ולחתום עליו, זאת משום שבזמן כתיבה וחתימה על המסמך המבוטח חושב פעמיים.

אל תסכימו להחרגה מוחלטת של מחלה או איבר גוף 
לעולם אל תסכימו להחרגה מוחלטת של איבר או מחלה בפוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל. במקרה זה עדיף לוותר על הפוליסה ולחפש מבטח שיסכים לבטח אתכם בהתאם.
ניתן ולעתים אף חייבים להסכים, שבגין מחלה מסוימת או איבר פגוע כלשהו יינתן פיצוי מוקטן ומוגבל, נניח, ל- 50,000 דולר, במקום פיצוי של 250,000 דולר בביטוח מורחב. 
חברת הביטוח תחשוש לתת כיסוי גבוה יותר במקרה של מצב בריאות מוכח. 
במצבים מסוימים הפיצוי המוקטן עדיף על פני החלופה: ללא פיצוי בכלל.

כמה זמן מראש תקפה הצהרת בריאות? 
כאשר רוכשים כיסוי הכולל הרחבה עבור מצב בריאות קיים, יש למלא הצהרת בריאות. חשוב לבדוק כמה זמן לפני הנסיעה מחייב חיתום רפואי וכמה זמן מספיק להצהרה. בחברות הביטוח המובילות מסתפקים בשלושה חודשים שקדמו לנסיעה, בעוד חברות אחרות דורשות זאת שישה חודשים מראש.

אתם מעל גיל 60? מומלץ לבחור במסלול מורחב!
אני נוטה להמליץ לכל אדם מעל גיל 60 לבחור אוטומטית במסלול מורחב. כך יימנע מצב של השמטת מידע רפואי, בתום לב.

תמיד כדאי להתייעץ איתנו
אם משהו לא ברור כדאי לשאול. תמיד. אל תהססו, הדברים אינם מובנים מאליהם ולכן עדיף להתייעץ אתי או עם אחד מאנשי הצוות שלי בסוכנות.

לפני 25 שנה , כשהייתי מהראשונים שהחלו לטפל בתחום ביטוח סיעודי, היה צורך להסביר לאנשים מה זה ביטוח סיעודי. היום כמעט כולם מבינים את המשמעות ומודעים לצורך בביטוח זה. לשמחתי, גם בביטוח נסיעות לחו"ל חל שינוי משמעותי בהבנה של הציבור, קודם כל לצורך בביטוח נסיעות ושנית להבחנה בין מצבים שונים הדורשים התייחסות מיוחדת וכן להבדל בין אנשים בריאים וחולים. יחד עם זאת, עדיין קיימים מקרים של טעויות גדולות ונפילה בין הכיסאות ואני מקווה שבמאמר הזה הצלחתי לעשות סדר בדברים.

אני מאחל לכם נסיעה טובה ובטוחה,
אלי ארליך, 
מנכ"ל אלי ארליך שירותי ביטוח בע"מ.